Bu aralar kitap okuyorum hemde 2-3 saat. İşe gidiş gelişlerimi uykusuzda olsam kitap okumakla değerlendirmeye çalışıyorum. Erdal Demirkıran’ın Sen Şimdi Gidecen ya Cehennemin Dibine Git isimli kitabını okuyorum. Yazar çok fazla ukala bulunuyor bir çok kişi tarafından ama ben çok yakın buluyorum kendime. (bende ukelamıyım neyim :D) Aşk a dair yazdığı kitapta 3. bölümdeki bir kaç yazısı “evet ya, işte bu böyle, bende böyle düşünüyorum” dedirtti bana. Neyse lafı uzatmanın manası yok, hadi okuyalım birlikte 🙂

İyi de Ben Ne Yapayım

‘Ben sevgimi gösteremiyorum, ne yapayım?’ Al işte… ‘Ben sevgimi gösteremiyorum!’Cevap veriyorum:

– İyi, gösterme ve hemen uza… Bana sevgisini gösterecek biri lâzım. Eğer bu sen değilsen hiç zaman kaybetmeyelim, benden uzak dur, hatta cehennmin dibine git…

‘Seni sevmiyorum.’un adına ‘Sevgimi gösteremiyorum.’ diyen herkesi şiddetle reddediyorum…


Duygular Gizlenemez

Hiç kimse duygularını gizleyemez. Eğer insansan duyguların olmalı ve sen herhangi bir konuda, herhangi bir duygunu gösterebiliyorsan, duygu konusunda bir arızan yok demektir. Eğer bir arızan varsa, meselâ ertesi gün bir ödemen var ve ödeyemediğin zaman başın derde girecekse, sözünü almana rağmen o gün maaşını alamadığın hâlde hiç sesini çıkarmıyor, patrona küfretmiyorsan ya da birisi sevdiğin kişiye zarar verdiğinde hiçbir şey yokmuş gibi davranabiliyorsan sen zaten ‘ruhsuz’sun demektir ki senin için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

….

Ancak eğer mahallenin ortasında bir çukur kazılıp aylarca öyle bırakıldığında bir çocuk gelip pilli bebeğiyle oynarken o çukura düşüp ölüyor ve bu durum en asgaride bile olsa senin canını yakıyorsa sende bir arıza yok demektir. O hâlde duygularını göstermende bir engelin olamaz.

Mutlusun acayip renklisin, kafan her şeye çalışıyor, her zaman rengini belli ediyorsun; ama sevmeye gelince saklanıyorsun. Nereye saklanıyorsun? Bir defa sevgi gösterilmez, sevgi taşar. ‘Gösterme’ kelimesi ‘saklama’nın karşıtıdır. Sakladığın şeyi gösteremezsin, ‘Ben sevgimi gösteremiyorum!’ demek ‘Ben sevgimi saklıyorum!’ demekle aynıdır. Eğer bu kalıba d auymuyorsan geriye tek seçenek kalıyor: Sen sevmediğiin halde seviyormuş gibi yapan sağlam bir yalancısın.

Sen Şimdi Gidecen Ya, Cehennemin Dibine Git / Kashna Kitap Ağacı

Erdal DEMİRKIRAN